ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Česká psychoterapeutická společnost

České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně

ZACHÁZENÍ S MOCÍ V PSYCHOTERAPII 

Pořadatel: Česká psychoterapeutická společnost ČLS JEP

Termín konání: 19. listopadu 2024 online (link bude účastníkům zaslán nejpozději den předem)

Čas konání: 17:00 až 20:00 

Kód akce: 2524077

přihlášení zde (nejzazší termín pro přihlášení je 17. 11. 2024)

Platba předem: pro členy ČPtS 300,- Kč na č.ú. ČLS JEP: 500617613/0300, VS: 2524077, do poznámky napište své jméno (cena pro nečleny 500,- Kč)

Kód akce: 2524077

Odborný garant: PhDr. Magdalena Frouzová

1. přednáška: prof. MUDr. Ján Pavlov Praško, CSc.: Moc a bezmoc v KBT terapii a supervizi

Centrum duševní rehabilitace, Jessenia, Beroun
Katedra psychoterapie, IPVZ Praha
Klinika psychiatrie, Fakultní nemocnice Olomouc, Univerzita Palackého v Olomouci

Anotace:

Přednáška se zaměřuje na zkoumání dynamiky moci a bezmoci v psychoterapeutické a supervizní praxi v kognitivně-behaviorální terapii (KBT) a schéma terapií. Dále se přednáška také zaměří na rozdíly a podobnosti mezi těmito přístupy, přičemž nabídne konkrétní příklady, jak se moc a bezmoc projevují v různých fázích terapie. V části věnované supervizi bude zdůrazněn význam supervizního vztahu pro rozvoj terapeutů a vliv mocenské dynamiky na profesní růst a sebedůvěru. Účastníci se dozvědí o metodách a strategiích pro zvládání pocitů bezmoci, které mohou podpořit terapeutovu autonomii a efektivitu, a to jak v rámci KBT, tak schéma terapie.

Poslední část přednášky se bude věnovat zneužití moci v KBT a schéma terapeutické práci s pacienty a její supervizi, kde budou rozebrány příčiny, projevy, možné negativní důsledky a preventivní opatření k zajištění etického a podpůrného prostředí.

2. přednáška: MUDr. Olga Kunertová: Moc kontra vlivnost ve vztahu s klientem

Psychoterapeutické centrum Gaudia Praha 3 – Žižkov, Jeseniova 47

Anotace:

Existují v principu dva zásadní způsoby, jakým nakládáme se svou mocí, kterou v terapeutickém vztahu chtě nechtě máme, abychom byli klientům prospěšní a abychom jim neškodili. První usiluje o to, svou moc ve prospěch klienta uplatnit. Využít vlivu, který na něj máme, abychom podnítili změny, které sami považujeme za užitečné. Druhý způsob usiluje o to, naši moc nějakým způsobem dekonstruovat, předat klientovi vládu nad procesem do největší možné míry, aby se dotyčný mohl měnit sám podle svých představ způsobem, jaký mu přijde nejvhodnější. Ačkoli oba způsoby jsou terapeuty uplatňovány zcela jistě s tím nejlepší vědomím a svědomím, a s přesvědčením, že je to to nejlepší, co pro klienta můžeme udělat, já fandím rozhodně tomu druhému. Ráda bych vysvětlila proč.

3. přednáška: PhDr. Magdalena Frouzová: Jak mocenský systém mění psychoterapeutickou praxi

Centrum pro integrativní psychoterapii, Praha 6, Bělohorská 93

Anotace:

Psychoterapie je procesem zkompetentňování pacienta v dialogu. Moc je schopnost ovlivnit druhé a je proto používána i v psychoterapeutickém procesu. Když naše konání je pacientem přijímáno jako dar a on sám nám tuto moc dovoluje, věc se děje v klasickém medicinském modelu bez větších problémů. V některých komplikovanějších případech však může být psychoterapie vnímána jako mocenský nástroj změny, s kterou pacient nesouhlasí. V rámci profesního vývoje sám psychoterapeut prochází různými fázemi přístupu k moci při své práci a snaží se o adekvátnost svého působení na různé typy pacientů.

Workshop bude obsahovat výměnu názorů na některé problematické používání až zneužívání moci v psychoterapii a hledání adekvátních přístupů, jak pomoci.

Vzdělávací akce je pořádaná dle Stavovského předpisu ČLK č. 16. Má charakter postgraduálního vzdělávání a je garantována ČLS JEP ve spolupráci s ČLK jako akce kontinuálního vzdělávání.